Chov Achatin v domácích podmínkách

potrava

Pár šnečích zajímavostí

Zde najdete pár zajímavostí ze světa Achatin, na které jsem narazila při brouzdání internetem, nebo při pročítání různých publikací. V případě, že narazím na něco nového, budu pro vás tyto zajímavosti doplňovat a aktualizovat.

Rychlost šneků

Určitě se každý z nás setkal s přirovnáním: " jsi rychlý jako šnek" nebo " i šnek by byl rychlejší". Většinou je toto přirovnání hanlivé a ukazuje, že je někdo neuvěřitelně pomalý. Jaká je však skutečná rychlost šneků nebo v našem případě Achatin už ví ale málokdo. Pravdou však zůstává, že si podobné přirovnání o pomalosti šnek určitě zaslouží. Samotná rychlost pohybu se měří jen velmi obtížně, protože nevíme, zda šnek vydává svoji maximálně možnou rychlost. Každopádně při nejrůznějších soutěžích a měřeních bylo zjištěno, že ti nejrychlejší dosahují rychlosti:
6 metrů za hodinu. Pro méně zdatné počtáře je to 10 cm za minutu nebo 0,006 Km za hodinu.
Takže 1 Km by mu trval téměř 167 hodin = takřka 7 dní.

Velikost a hmotnost šneků

Velikost šneků a zejména Achatin je velmi různorodá. Největší je Achatina Achatina. Může dosahovat velikosti v dospělosti od 20 do 30 cm.
Hmotnost Achatin je stejně jako u velikosti velmi různorodá. Ti největší jedinci dosahují od 150gramů až do 600gramů váhy.

Páření

Achatiny jsou hermafrodité, což znamená, že jsou tzv. oboupohlavní. Nicméně k páření vždy musí být dva. Kousek za hlavou má párový orgán, kterým se vzájemně spojí. Není bez zajímavosti, že snůška může obsahovat až 500 vajíček v jednom vrhu. Druh Achatina Immaculata je samooplodňovací, to znamená, že k úspěšnému rozmnožení nepotřebuje druhého jedince. Je zatím jediná svého druhu.

Věk Achatin

Určovat věk achatin ve volné přírodě je velmi obtížné. Dá se odhadnou podle počtu záhybů ( švů)na jeho ulitě. Je to ovšem velmi orientační. Všeobecně se ale říci dá, že se dožívají věku mezi 5 až 10 lety.

Potrava

I šneci slouží jako potrava a říká se, že mají výborné maso. Například do Brazílie byl původně přivezen jen jako delikatesa do restaurací. Nyní však v celé zemi pustoší nejrůznější plantáže. Lahůdkou je i v rodné Africe. Z ulit se vyrábí různé šperky nebo i nádoby na různé masti a jiné.
Na druhou stranu i šneci musí přijímat potravu. Tito tvorečkové ovšem nemají žádné zuby v pravém slova smyslu. Svoji potravu přijímají tzv. RADULOU. Jedná se o něco podobného jako je škrabka, kterou si Achatina svoji potravu naškrábe a pozře.