Chov Achatin v domácích podmínkách

terárium okrasné

Vybavení terária

Vybavením terária se snažíme přizpůsobit jeho přirozenému prostředí. V první řadě je třeba zvolit správnou velikost terária. Tu volíme dle velikosti chovaného druhu a počtu chovaných jedinců.

Protože každá Achatina je v dospělosti jinak velká, volíme pro každou jinou velikost terária. Obecně se dá říci, že na každý 1 cm délky ulity naší Achatinky je třeba 1 litr terária.
Například:
Máme 6 Achatin, každou o délce ulity 17 cm. 17(délka ulity) * 6(počet Achatin) = 102(litrů terária)

Na našich šest Achatinek potřebujeme tedy terárium o vnitřním objemu 102 litrů. Je vždy lepší, aby půdorys terária byl obdélníkový tak, aby se Achatiny mohli více rozlézat po ploše a nikoliv do výšky. Pokud by jsme zvažovali o teráriu okrasném, například to, které vidíte ve vrchní části této obrazovky, tak by jsme v našem případě volili velikost terária s venkovními mírami 80(délka) x 40(hloubka) x 40(výška)

Je vhodné, aby terárium mělo vnitřní stěny z omývatelného materiálu, aby se lépe čistilo. Samozřejmostí je i nějaké to osvětlení, které slouží jako vytápění.

Velmi důležitou součástí terária je odvětrání. Velikost odvětrání volíme úměrně velikosti terária tak, aby nebylo příliš malé a Achatina měla dostatek čerstvého vzduchu, ale nemělo by být ani příliš velké, aby neunikalo příliš tepla a byli jsme schopni terárium vytopit na požadovanou teplotu. Zastávám názor, že je nejlépe zajistit odvětrání tak, kde jedny otvory volíme ve spodní části a druhé ve vrchní části tak, aby docházelo i k nasávání i k vysávání vzduchu.

terárium skleněné

Dle zkušeností doporučuji co nejjednodušší terárium. Je krásné mít terárium, které je plné kamínků, kytiček a všelijakých ozdob, ale uklízení a čištění terária je poté o dost náročnější hlavně na čas. Efektivnější bude, když opatříte terárium samolepící tapetou s motivem krajiny nebo kytek apod… Pokud samozřejmě chováte třeba jen dvě nebo tři Achatinky, můžete se na teráriu „vyblbnout“.

Terárium vybavíme vhodným substrátem. Nejlepší zkušenost mám s lignocelem. Udržuje si velmi dobře vlhkost a nevysychá. Čistá rašelina je také vhodné řešení, ale tu musíte poměrně často zvlhčovat. Další možností je čistá rašelina smíchaná s bukovými štěpky. Takto namíchaná směs dobře udržuje teplo i vlhkost.

Dále Achatinám zajistíme dostatečnou nádobu s čistou vodou. Některé Achatiny se v ranních hodinách velmi rády koupou. Nádoba by měla být dostatečně velká, aby se tam Achatina vešla celá. Do terária můžete dát i nějaký úkryt kam si šnečci mohou zalést.

V teráriích mívám i jednoduchý teploměr s vlhkoměrem. Není to sice nezbytné, ale pro občasnou kontrolu to není k zahození.


S vybavením terária Vám ráda poradím nebo Vám ho i vyrobím. Více v sekci "Nabízím". »