Chov Achatin v domácích podmínkách

Ostatní rady

Zavíčkování

Zpravidla platí, že pokud se Achatina zavíčkuje, má nevyhovující podmínky - špatná teplota, vlhkost, nedostatek vápníku. Zkontrolujte a zlepšete podmínky, poté stačí Achatinu opláchnout ve vlažné vodě, vložit zpět do terária a do pár minut Achatina sama vyleze. Ve volné přírodě pokud nemá vhodné podmínky, zavíčkuje se a dokáže tak přežít i několik měsíců, než se podmínky k životu zlepší. Ovšem může se stát, že se zavíčkuje a zavíčkovaná zemře.

Manipulace

Dejte pozor při sundávání Achatiny ze skla terária či boxu, abyste ji nevytrhli z ulity. Mohlo by dojít k vážnému zranění. Pomalu vsuňte prst pod nohu Achatiny a opatrně odlepte.

Mušky

Dá se říci, že každý chovatel se alespoň jednou setkal s malými muškami, které lítají kolem substrátu (lignocelu). Těmto muškám bohužel nijak nezabráníte. Pokud se příliž rozmnoží, doporučuji vyměnit lignocel. Zkoušela jsem i "zaručenou metodu" - vložit do lignocelu pár sušených hřebíčků. Mušky skutečně zmizeli, ale za pár dní se objevily znovu. Další jednoduchá metoda je, umístit kolem terária (nikdy né do terária) obyčejnou mucholapku. A to jen v případě, že jich skutečně nemáte hodně.

Substrát

Záleží na Vás jaký substrát si vyberete. Mě se nejlépe osvědčil lignocel, který se prodává v kostkách. Výška substrátu závisí na chovaném druhu. Výška by měla být taková, aby se do něj Achatiny mohli celé zahrabat, případně do něj klást vajíčka. Někdo používá lesní hrabanku, která je asi Achatinám nejbližší, ale tou si můžete do terária zanést různé parazity, které mohou napadnout i Vaši Achatinu.

Čištění terária

Pokud udržujete stále terárium čisté - odklízení výkalů, jídla zahrabaného v lignocelu atd..., stačí když jednou měsíčně vyměníte lignocel a omyjete stěny terária. Nejlépe omývat čistou vodou. Pokud je terárium hodně znečištěné, můžete použít čistící prostředky, ale pozor, at je teráriu potom pečlivě umyté. Achatiny můžete opláchnout ve vlažné vodě, zpravidla to mají rádi.