Chov Achatin v domácích podmínkách

Mláďata

Chov a rozmnožování

Achatiny jsou hermafrodité, což znamená, že každý jedinec má jak vajíčka, tak i spermie.

K oplodnění však potřebují druhého jedince. Pohlavní dospělost se schopností pářit se je u většiny Achatin cca v 7 - 12 měsících života. Jsou však i vyjímky, například Achatina Achatina pohlavně dospívá cca ve dvou letech.

Achatiny jsou vejcorodé, tedy kladou vajíčka. Vyjímkou je Achatina Iredalei a Achatina Zanzibarica, ty rodí živá mláďata. Velikost a počet vajíček záleží na jednotlivém druhu Achatin a také na kondici každého jedince. Achatiny kladou vajíčka do substrátu, proto je dobré mít ho v teráriu dostatečnou vrstvu. Po nakladení doporučuji vajíčka vyndat a přenést do menšího boxu s lignocelem nebo ideálně pokud máte možnost do inkubační nádoby, kde budete udržovat stabilní teplotu. Dospělé Achatiny by je mohly zadusat do substrátu a vajíčka by zplesnivěla. Je možné dát vajíčka do lignocelu a na topnou desku, kde udržujete stálou teplotu cca 26-27 oC. velikost mláďat Není to ovšem naprosto nezbytné. Stačí když dáte vajíčka do lignocelu, překryjete tenkou vrstvou a udržujete na teplém místě. Po cca 1-6 týdnech se vyklubou Achatinky, které se první dny živí vaječnou skořápkou a teprve potom přijímají samostatně normální potravu.

Živorodé Achatiny Iredalei a Zanzibarica - rodí živá mláďata přímo do lignocelu. Malé Achatinky se zdržují cca 3 dny v substrátu, než vylezou na povrch a rozlezou se po teráriu. Dle vlastních zkušeností není potřeba malé šnečky oddělovat od dospělých, ti jim nijak neublíží.

Jelikož Achatiny mají početné potomstvo, je zapotřebí chov vyselektovat. Ve své podstatě to znamená, že vybereme největší jedince a ostatní "uspíme".

Malé Achatinky můžeme prodat případně darovat na krmení např. pro vodní želvy nebo zmrazit a prodat jako mražené. Nemusíte se obávat, šnečci jsou za pár vteřin zmrzlý. Možná se to zdá kruté, ale uznejte, co s například se 150-300 malými šnečky. Někteří chovatelé je pak vypouští do přírody, ale zdejší příroda nemá vhodné podmínky pro život Achatin. Ty se po pár dnech zavíčkují a nakonec pomalu zmrznou.