Chov Achatin v domácích podmínkách

FAQ - NEJČASTĚJI KLADNENÉ OTÁZKY

Jak velké mám mít terárium?

Všeobecně se počítá, že na 1 cm ulity má být 1litr objemu terária. Nicméně nejmenší terárium, které bych volila by mělo být 50x30x25 /dxhxv/. Do takto velkého terária můžete dát 1-3 Achatiny - při velikosti ulit do 10 cm.

Čím nejlépe krmit?

Doporučuji okurku a listové saláty, nastrouhanou mrkev. Jednou týdně na přilepšení nějaké sladké ovoce, např. mango, banán. Rozhodně nedávejte granule, piškoty a jiné rádoby dobroty. Achatina vám sežere vše, ale za čas se to projeví na jejím zažíváním a zkracuje to její život.

Jak zlepšit vzhled ulity?

Záleží na druhu Achatin. Např. Achatina Immaculata nebo Reticulata čím je starší, tím ulita vypadá odřenější. Bohužel s tím nic nenaděláte. Záleží spíš na tvrdosti ulity a tu zlepšíte podáváním rozdrcených vaječných skořápek a sépiovou kostí. Rozhodně ulitu nemažte olejem ani ničím jiným.

Potřebují Achatiny světlo?

Achatiny jsou spíše noční tvorové. Přes den jsou většinou zahrabaní v lignocelu. Stačí jim denní světlo. Žárovku v teráriu však využijete jako zdroj tepla a vyhřátí terária.

Jak Achatinu odvíčkovat?

Achatinu omyjte cca 3 minuty ve vlažné vodě a vraťte zpět do vyhřátého terária. Achatina se sama do hodiny odvíčkuje. Pokud ne, postup ještě jednou zopakujte.

Může být Achatina v teráriu sama nebo potřebuje společnost?

Achatina není samotář. Nejlépe prospívá ve společnosti dalších Achatin. Nicméně to neznamená, že nemůžete mít jen jednu.

Mohu mít více druhů Achatin v teráriu?

Já osobně to nedoporučuji. Každý druh Achatiny potřebuje trochu jiné podmínky. Také není vyloučené, že by došlo k nechtěnému křížení. Pokud máte různé druhy Achatin v teráriu, vždy je jeden druh v nevýhodě a pomalu roste, často se víčkuje a neprospívá.

Našla jsem v teráriu vajíčka, co s nimi?

Vajíčka opatrně odeberte a dejte je zvlášt do vlhkého lignocelu. Nechte je v teplotě cca 26-28st. C. Pokud je necháte v teráriu, tak se může stát, že se nevylíhnou. Achatiny mají v teráriu méně místa, než ve volné přírodě a mohlo by se stát, že vajíčka rozhrabou a poničí. Pokud nechcete mladé Achatiny doporučuji vajíčka rozdrtit a vrátit do terária jako zdroj vápníku nebo vajíčka spláchněte do toalety.

Jaký mám druh Achatiny?

Z popisu je těžké usuzovat. Některé druhy Achatin zejména v mladém věku jsou si hodně podobné. Pokud chcete určit druh, prosím zašlete kvalitní fotky na mail: info@chovameachatiny.cz a já se pokusím Vám druh určit. Na foto musí být vidět celá noha i detail ulity.

Jak často čistit terárium?

Každý večer vyndejte zbytky potravy a dejte čerstvou. Vyjměte výkaly a vyměňte vodu. Pokud budete terárium takto pravidelně uklízet, stačí Vám vyměnit lignocel a řádně omýt terárium 1x za 1,5 - 2 měsíce.

Mám v teráriu broučky, co s tím?

Řádně terárium vyčistěte, lignocel vyhoďte a dejte nový. Achatinku řádně omyjte pod vlažnou vodou a vraťte zpět do čistého terária.

Achatina mi neroste, je zavíčkovaná, nežere.

Achatina k růstu potřebuje dobré podmínky, což je hlavně teplo, jídlo a sépiová kost. Dalším důvodem může být malé terárium. Pokud se víčkuje, chybí jí sépiovka nebo jí je zima. Achatina většinou nežere, když je jí zima. Nejprve zlepšete podmínky v teráriu nebo samotné terárium.

Mám mládě Achatiny, ale stále je zahrabané v lignocelu.

Velmi malé Achatiny jsou přes den zalezlí v substrátu a vylézají až večer za potravou. Je to zcela běžné.

Jaké květiny dát do terária?

Osobně doporučuji nedávat žádné. Achatiny Vám je do pár dnů rozhrabou a sežerou. Pokud se pro ně přesto rozhodnete, vybírejte takové, které zvládnou teplo a vlhko v teráriu a nejsou jedovaté.

Mám v teráriu mušky, co s nimi?

Mušky v teráriu znamenají to, že máte špatné odvětrávání a nečistoty v teráriu. Zbavit se mušek není tak jednoduché, nebot jsou rozlítané po pokoji. Doporučuji vyčistit celé terárium, vyměnit lignocel. V pokoji uklidit a vytřít prach a na čas dát vedle terária mucholapku. Nikdy mucholapku nedávejte do terária!! Také z části pomáhá dát do rohu terária pár kousků koření hřebíčku, ale za pár dní tam máte mušky zpět.