Chov Achatin v domácích podmínkách

Chovatel - Nechovatel

Nabízím dva pohledy na chov Achatin. Úsudek si udělejte sami.1.JSEM CHOVATEL. ZE DNE NA DEN....

Začalo to zcela nevinně - na internetu vidím inzerát: ZDARMA daruji Oblovku, nenáročná, s chovem poradím.

Sice nevím co přesně je to za zvíře a co vlastně potřebuje, ale prostě je to šnek a prý je nenáročný. Už druhý den letím pro zvířátko. Je zdarma, tak co kdyby mi ho někdo vyfoukl. Beru zvířátko zavřené v krabičce, zahuhlám díky a mizím. Chovatel stejně nevypadal, že by si chtěl povídat. Doma vyndám zvířátko z krabičky a začnu přemýšlet, kde bude bydlet. No mám tu jedno akvárium po rybičkách, aspon ho využiji. Rybičky v něm stejně dlouho nevydrželi a další rybičky jsem už nechtěl. Byli fakt náročný. Nahoru na akvárko dám nějaký poklop, aby šnek neutekl a huráááá jsem opět chovatel...

Uběhne pár hodin euforie a začnu přemýšlet co vlastně žere. No ještě že je internet a lidé, kteří poradí. Tak se ptám: Nevíte co je to za druh? A jak může být starý? Jak často ho mám krmit? A můžu mu dávat maso? Bude mi klást vajíčka?..... Někteří lidé jsou fakt nepříjemný. Jako nechápu o co jim jde. Prý mi to vše měl říct chovatel. Tak mu volám, samozřejmě mi to nebere a na mou sms odpovídá, že je to oblovka africká, mláděti je tak cca měsíc a že jí mám dát k jídlu salát. Na další sms už neodpovídá. Vyptávám se na netu tedy dál a najednou zjistím, že potřebuje nějaký lignocel.. CO TO SAKRA JE?... sépiovou kost... NA CO?... a teplo.... TO JE V POHODĚ, TO MÁM V POKOJI POŘÁD.... Ptají se mě na druh....TO UŽ VŮBEC NEVÍM, PROSTĚ ŠNEK....

Mrknu do akvárka a vidím jak si ta oblovka africká hezky leze po tom studeném skle. Očividně jí nic nechybí. Začátek sice náročný, ale to zvládnu, jsem přece chovatel.

Dnes je to již měsíc, co Oblovku mám. Postupem času jsem se dozvěděl, že mám Fulicu nebo Immaculatu, ale nikdo neví přesně, prý je to něco napůl, asi kříženec. Já když jí kupoval, tak mi bylo řečeno, že je to ten největší druh na světě. Tak jsem pěkně naletěl. Nicméně je to milé zvířátko. Pořídil jsem jí ten lignocel, k jídlu jí dávám salát, ale to jen výjimečně, radši něco natrhám venku. Nebudu přece kupovat drahý salát. I tak jí rozmazluju, dávám jí spoustu dalších dobrot, co mi na netu poradili - piškoty, kočičí granule, uvařené těstoviny a jiné mňaminky. Každou noc sežere plnou misku, jak moc jí to chutná.

Jak říkám, je to milé zvířátko, jen hodně líné. Oblovka je pořád zahrabaná v lignocelu a již delší dobu jsem ji neviděl vylézt. Mrknu do terárka a vyhrabu jí z lignocelu a ejhle, ona má přes sebe nějakou blánu. Zkouším do ní klepat, pak vezmu něco ostřejšího a rup, blanka praskla. teprve poté usedám k netu zjištuju co to je. Zjistím, že je to nějaké zavíčkování a že to hlavně nemám prorážet. No už se stalo... Ptám se proč se zavíčkovala, když má vše co k životu potřebuje a samozřejmě má ideální podmínky - teplota 20-22st, lignocel /sice tam pořád lítají nějaké mušky, ale co s tím/, k jídlu samé dobrůtky a prostorné terárium 20x20x15 cm. Když přihodím fotku, už poslouchám řeči typu, že to není terárium, ale akvárko. .... NO NENÍ TO JEDNO?.... teplota že je nízká a akvárko malé. To je pořád něco. Dobře, Oblovku teda omyji ve vlažné vodě, aby konečně vylezla celá a teď vyřešit to akvárko. Větší kupovat nebudu, tohle jí stačí, stejně pořád někde visí a skoro neleze. Mušky jsou prý díky špatnému odvětrávání. Copak můžu v akvárku udělat díry? Přidělám tedy více děr do poklopu.

A ještě vyřešit teplo.No tím začalo několika měsíční řešení a trápení. Dal jsem do akvárka žárovku. No jenže Oblovka mi na ní lezla. Je úplně blbá, neví že se spálí? Dal jsem tedy k akvárku lampičku, ale když jsem byl celý den v práci, musela být zhasnutá a Oblovka se zase zavíčkovala. To je k ničemu. Poté jsem koupil podložku a dal jí pod akvárko. To mi zase vytopilo jen lignocel a v akvárku byla stejně zima. Navíc někdo rádoby chytrý na netu říkal, že v přírodě mají teplo ze shora jako od sluníčka a do země se schovávají před teplem. Že prý jim beru přirozenost. To už jsem nepochopil vůbec. Po několika měsíčním boji, kdy se mi Oblovka pořád zavíčkovávala jsem nakonec tedy přišel na nouzové řešení, dát topné kabely na zadní stranu akvárka. No v akvárku je stejně zima, ale né za zadní straně u kabelů, tak si tam Oblovka spokojeně visí. Jsem prostě borec. Oblovka zatím za těch pár měsíců vyrostla o 3cm, takže je jistě spokojená. Každopádně nenáročné zvíře? No to těžko, je s ní fakt práce. Pořád špinavý a bahnitý lignocel, kolem lítají mušky, Oblovka líná ani se nehne a pořád se víčkuje.

Dnes ráno jsem se probudil a koukám že má bublinu u pusy. To je pořád něco. Zjištuju, že je to vyhřezlé vole a mám to propíchnout. Dále zjištuju, že je to ze špatné stravy. Jaká špatná strava? Dal jsem to, co psali na netu. Proč by jim vadili kočičí granule, má to přece vitamíny. Piškoty se dávají dětem, takže nic špatného v sobě taky nemají, těstovina je obilnina, tráva z venku může být sice pokálená od jiných zvířat, ale naši čeští šneci to taky jedí a žijí, tak co furt všichni mají?

Bublinu teda propíchnu a Oblovka za pár dní vypadá lepší. Je to s ní ale práce. Prý nenáročné zvířátko. Mám jí už rok, za tu dobu vyrostla o 5 cm. To taky bylo řečí, jak vyroste do 10-12cm a ono nic. Stále bydlí v akvárku 20x20x15 cm, má tam chladněji, ale už se nevíčkuje, jídlo jí stále chutná, líná je pořád. Zápasím s muškami a stále špinavým lignocelem, který musím stále měnit.

Starám se co můžu a stejně jsem se jednoho rána probudil a oblovka byla zcela zalezlá v ulitě a nereagovala. Podle rad na netu ji mám namočit do vody, vyleze po pár minutách. Vzhledem k tomu, že nevylezla ani po několik hodinách, usoudil jsem, že je asi mrtvá. Prý se dožívají až sedmi let. To určitě, mě vydržela rok. Vezmu Oblovku, hodím jí do popelnice a sednu si k internetu. Vkládám dotaz: mám volné akvárko 20x20x15 a chci si do něj dát nenáročné zvíře, poradte které. Za chvíli už hledám inzeráty a pořizuji si svou první užovku červenou. ...2.JEDNOU CHCI BÝT CHOVATEL...

Zaujali mě Oblovky Obrovské. Vypadají jako velmi zajímavá zvířátka a v podstatě nenáročná. Často nebývám doma celé dny a u tohoto zvířátka by to nevadilo.

Sedám k internetu. Snažím se najít webové stránky, které mi podají celistvé informace. Pár jsem jich našel, ale po pár větách jsem usoudil, že to nebude to pravé ořechové. Už zcela logicky - krmit africké šneky piškotama, chovat je v prostorech 20x20x20, teplota že stačí 20st? Sakra, vždyť žijí v subsaharských oblastech, co to píšou za nesmysly. Trochu zvláštní chovatel. I já laik, když logicky uvažuji, tak poznám, že na těchto radách něco nesedí. Obracím tedy list. Na dalších webových stránkách není ani telefonní číslo, často uveden jen mail, žádné jméno chovatele! To moc profesionálně nepůsobí. Další stránky jsou napsány velmi stroze nebo naprosto nepřehledně, samá reklama. Jindy mám pocit, že stránky psal někdo, kdo chová dvě Oblovky dva měsíce a už je velký odborník - protiřečí si a z textu mám pocit, že neví o čem mluví. Nakonec najdu tři nebo čtyři opravdu kvalitní stránky, které si důkladně přečtu, abych získal potřebné informace. Pokud po prostudování stránek nenajdu na něco odpověď, zeptám se později.

Potřebné informace již mám a jdu shánět terárium. Po dlouhém rozmýšlení vybírám opravdu kvalitní terárium, které má zabudovanou žárovku, která je krytá, aby se Oblovka nepopálila. Terárium je navíc tepelně izolační, takže stačí slabá žárovka a zabiju dvě mouchy jednou ranou - teplo a světlo. Odvětrávání je křížové, takže nehrozí tvoření mušek a plísní. Terárium bylo sice dražší, ale mám zcela hotové a připravené bydlení pro Oblovky, bez dalších komplikací.

Jdu sehnat oblovku. Obvolám kontakty z již předem vybraných webových stránek a vyberu si. Domluvím se koncem týdne. Musím ještě předtím koupit lignocel a sépiovou kost. Přidám navíc do terária misku na vodu, dostatečně velkou, aby se Oblovka mohla celá kdykoli namočit. Koupím salát, cuketu a z ovoce kupuji mango. Koncem týdne vyrážím pro Oblovku. Dojedu v domluvený čas. Chovatelka mi nechá vybrat z několika kusů, vybírám dva. Ukazuje mi i rodiče mláďat. Přidává mi lísteček s datem narození Oblovek a vizitku s telefonním číslem a webovou adresou. Ochotně mi ještě odpovídá na všechny potřebné dotazy. Zaplatím za Oblovky, o kterých vím, že jsou z kvalitního chovu a od kvalitního chovatele. Vím, že se nemusím bát, že se za pár týdnu dozvím, že to co jsem si koupil, není Achatina Achatina, kterou jsem chtěl, ale například Lissachatina Immaculata. Vím, že mají dobrý genetický základ. Chovatelka se semnou rozloučí slovy, že kdykoli mohu zavolat nebo napsat. Tuto možnost nakonec využiji několikrát a vždy dostanu ochotně odpověd.

Oblovky doma dávám do připraveného terária. Přes den líně leží nebo jsou zahrabaní, ale ve večerních hodinách lezou za jídlem. Dívám se, jak se občas koupou. Je super je pozorovat. Jsou aktivní a vypadají spokojeně. Jednou denně seberu zbytky potravy a výkaly, jinak s nimi není absolutně žádná práce. Skutečně nenáročné zvířátko. Jsem rád, že rychle rostou..... snad jednou ze mě bude dobrý chovatel.