Chov Achatin v domácích podmínkách

Achatina Fulica

ACHATINA FULICA

Český název: Oblovka Žravá
Čeleď: Achatinidae
Rod: Achatina
Druh: Lissachatina Fulica


Domovina: Zejména Keňa a Tanzánie a celé pobřeží východní Afriky. Odtud se dostala do skoro celé Afriky, Jižní Austrálie, Nového Zélandu, především jižní Asie, Polinézie...
Velikost: 9-18 cm, v závislosti na poddruh.
Délka života: Většinou 5 - 7 let, maximálně však 10 let.
Teplota: přes den 24-26°C, v noci 20-22°C

Achatina Fulica patří mezi nejrozšířenější druhy Achatin. I u nás například ve zverimexech je jako nečastěji prodávána ze všech Achatin, zejména pro její nenáročnost v chovu.

Průměrný dospělý šnek může mít délku ulity až 12 cm, o průměru 6 cm. Ve výjimečných případech, může dorůst až 20cm, ale to je velmi zřídka. Většina růstu je dosažena v prvních 6 měsících, poté pozvolna rostou ještě cca rok. Je všeobecně známo, že je možné posuzovat konečnou velikost svého šneka po 1 roce. Obecně platí, že má 7-9 závitů na ulitě.

Vzhled: Je velmi mnoho barevných variant ulit a těl Achatiny Fulici, zřejmně nejvíce ze všech Achatin. To často vede k záměně za méně rozšířené druhy. I přestože zbarvení ulit může být velmi různorodé vzhledem k podmínkám v přírodě a stravy, obecně se dá říct, že je červenohnědá s nažloutlými vertikálními pruhy. Její noha může mít buď hnědou nebo i světle krémovou barvu. Tvary ulit se mohou také vcelku dost lišit, a to i v rámci stejného výskytu, od štíhlé až středně silné.

K pohlavní dospělosti dochází méně než v jednom roce života, někdy ve věku pěti měsíců. Nakladou cca 30 - 600 vajec (některé zdroje uvádí i více), v průměru 6x za rok. Jejich vejce jsou nažloutle bílé až žluté, oválný tvar a 4 - 5,5 mm velké a přibližně 4 mm na šířku. V závislosti na teplotě se líhnou 5-21den. Achatina Fulica je jedním z nejjednodušších druhů na chov a ani líhnutí vajec nemusíte projevovat zvláštní pozornost.

Achatina Fulica nemá ráda příliž vlhkosti!