Chov Achatin v domácích podmínkách

boa

ACHATINA ACHATINA

Český název: Oblovka Obrovská
Čeleď: Achatinidae
Rod: Achatina
Druh: Achatina Achatina


Domovina: Pobřeží západní Afriky, Siery Leone, Guiney, Pobřeží slonoviny, Toga, Libérie, Ghany, Nigérie.
Velikost: Může dosáhnout až 25-30 cm.
Délka života: 5 - 10 let. Obvykle však 5-7 let.
Teplota: přes den 25-30°C, v noci 22-24°C

Achatina Achatina je jeden z největších šneků (je největší z čeledi Achatinidae), ulitka může dorůstat až 30 cm, ale většinou je velikost je cca od 16-22 cm. Na samotný chov a případný odchov jsou náročnější, než třeba Achatina Fulica.

Vzhled: Barva ulity je většinou oranžová nebo žlutá a na ní jsou tmavé pruhy. Podle těchto pruhů na ulitě se Achatině Achatině občas říká tygří šnek. Typickým znakem tohoto druhu je konec nohy, která je tvarována do písmene "V". Toto tvarování má jako jediný z rodu Achatin. Nohu má tmavou a hrubou. Cumella je vínově červená až do fialova.

Na rozdíl od ostatních Achatin roste tento druh vcelku pomalu. Pohlavně jsou tyto Achatiny dospělé až ve 2 nebo někdy i ve 3 letech. V zajetí musíme k páření vytvořit určité podmínky, které napodobují jejich domovinu. Je dobré mít v teráriu vyšší teplotu a mít tam větší vlhko. Je dobré jim dopřát také vyšší vlhkost cca 80 - 90%.

Po úspěšném páření nakladou asi 1 cm velká vajíčka. Množství je velmi různorodé od cca 25 až do 250ks. Vajíčka jsou nažloutlá. Po nakladení je dobré tyto vajíčka opatrně přesunout do inkubační nádoby. V závislosti na teplotě a vlhku se rodí mláďata od 10 do 30 dne.